AFA förlänger kompetensstödet för arbetsmiljökurser. Nya villkor för 2024
AFA förlänger kompetensstödet för arbetsmiljökurser för chefer och skyddsombud. Observera att stödet för 2024 gäller endast för arbetsmiljöutbildningar som startar senast 2024-06-30. Nedan i artikeln kommer vi att ange vad som gäller för 2024. Det har också tillkommit ändrade villkor för 2024!
Populära arbetsmiljökurser – kort uppdatering för 2023/2024.
Enligt AFA har ca 28 000 chefer deltagit i den här satsningen och gått olika arbetsmiljöutbildningar. Det har varit en stor bredd av företag som gått utbildningar och kursdeltagarna har deltagit från drygt 1 800 företag. Vi har också haft glädjen att utbildar många chefer från olika företag, större som mindre under den här perioden.
VeaLearns populäraste kurser under 2023
Populärast val av arbetsmiljökurs online har varit och är är vårt utbildningspaket ENKLA – med utbildningen BAM – bättre arbetsmiljö. fackbok samt föredrag. Det andra alternativet har varit vår mer omfattande chefsutbildning som har tre utbildningar( BAM-SAM-OSA) fackbok samt föredrag med en längre giltighetstid på 12 månader. Sedan har kursdeltagare valt andra kompletterade utbildningar i Ergonomi, Krisskydd, i arbetsmiljö eller enbart SAM OCH OSA – utbildningarna.
För att utbilda skyddsombud har vi lagt till en ytterligare utbildning förutom chefsutbildningen, nämligen ”Om skyddsombudetsroll” Här får skyddsombuden tillgång till fyra diplomerade onlineutbildningar, fackbok och föredrag online.
OBS: Arbetsmiljökurser som startade 2023 kan inte ansökas om 2024. Utbetalning gällande en utbildning 2023 ska ske senast 2024-04-30.
Viktiga frågor och svar kring att AFA förlänger kompetensstödet för arbetsmiljökurser
Vilka kan söka AFAs utbildningsstöd?
- Utbildningsstödet kan endast sökas av arbetsgivare inom privata sektorn som har kollektivavtal och TFA
- Viktigt är att cheferna skall både både personalansvar samt delegerade arbetsmiljöuppgifter
- Arbetsmiljöombud och skyddsombud kan också beviljas stöd men då gäller det vidareutbildning, inte för grundutbildning.
- Utbildningen ska motsvara minst en heldags utbildning vilket flera av våra utbildningspaket gör. Du kan också kombinera två halvdagsutbildningar så att kravet uppfylls. Kontakta oss för val av arbetsmiljöutbildningar
Var är viktigt för dig som arbetsgivare att tänka på vid ansökan till AFA?
OBS. Du kan bara skicka in en ansökan per utbildningstillfälle och grupp. Viktigt att dessa delar är med då detta är del av beslutsunderlaget för kursstödet.
Ansökan skall innehålla följande:
- Kursplan
- Kursinnehåll
- Antal dagar är som många dagar utbildningen är samt gärna ungefärliga tider. Om utbildningen är online så skall utbildningstiden anges och vad det motsvarar i tid för traditionell lärarledd klassrumsundervisning.
- Utbildningskostnad per person exklusive moms
- Faktura behöver inte komma in vid själva ansökan. Den kommer att efterfrågas efter avslutad utbildning från AFA
- Deltagarförteckning med personnummer
Nya villkor gäller från 2024-01-01. Varför gör AFA en förändring?
Parterna vill främja gemensamma vidareutbildningar för chef och arbetsmiljö/skyddsombud samt vidareutbildningar för arbetsmiljö/skyddsombud. Särskilt prioriterade är utbildningsinsatserna att företagen utbildar cheferna/skyddsombuden tillsammans vilket innebär att alla får goda kunskaper gemensamma kunskaper som prioriterar arbetsmiljöarbetet i verksamheten.
Vilka ersättningsnivåer gäller för 2024?
90% av utbildningsavgiften
– Vidareutbildning för chef och arbetsmiljö-/skyddsombud som deltar gemensamt.
70% av utbildningsavgiften
– Vidareutbildning av arbetsmiljö-/skyddsombud.
– Grundläggande utbildningar för chefer som går gemensamt med arbetsmiljö-
/skyddsombud. Bekostnad av skyddsombudens arbetsmiljöutbildning på grundläggande
nivå regleras av arbetsmiljölagen och omfattas inte av stödet.
50% av utbildningsavgiften
– Grundläggande- och vidareutbildning av chefer
Hur ser då ersättningsbeloppen ut?
Det sammanlagda kompetensstödet som kan lämnas till kursdeltagare uppgår till 10 000 kr/år. Sammanlagt stöd som kan lämnas om högst 250 000 per år och arbetsgivare. OBS AFA ersätter inte moms och gör inga debetalningar!
Maxbelopp för gemensamma vidareutbildningar av chefer och arbetsmiljö- /skyddsombud (90%) är:
- 9000kr/deltagare om utbildningen är 3 dagar eller mer.
- 7200kr/deltagare om utbildningen är 2 dagar
- 4500kr/deltagare om utbildningen är 1 dag
Maxbelopp för vidareutbildningar av arbetsmiljö-/skyddsombud och gemensamma grundläggande utbildningar för chefer (70%) är:
- 7000kr/deltagare om utbildningen är 3 dagar eller mer
- 5600kr/deltagare om utbildningen är 2 dagar alternativt
- 3500kr/deltagare om utbildningen är 1 dag
Maxbelopp för chefer som går grundläggande- och vidareutbildning
- 5000kr/deltagare om utbildningen är 3 dagar eller mer
- 4000kr/deltagare om utbildningen är 2 dagar
- 2500kr/deltagare om utbildningen är 1 dag.
Vad behöver då jag som arbetsgivare skicka in för att få ut ersättning efter slutför arbetsmiljöutbildning?
- Du behöver få en faktura från oss som utbildningsanordnare
- Skicka med en deltagarförteckning, du kompletterar listan med personnummer och mailadresser.
- Besvarat enkäten från AFA, beställare och deltagaren får en från AFA, du kommer också få en från VeaLearn där vi få uen utvärdering för respektive arbetsmiljöutbildning.
- Slutgiltig ersättning regleras vid slutbetalning
Här kan du läsa mer om utbildningsstödet på AFAs hemsida!
Ta del av AFAs förlängda kompetensstöd och se samtliga arbetsmiljökurser i vårt utbildningsområde!
0 kommentarer